مشاوره رایگان : 7085 139 -0917

عسل گون چیست؟

عسل گون یا بهتر است بگوییم عسل شهد غالب گون هر ساله اوایل اردیبهشت ماه تعدادی از کندوهایمان را در منطقه ییلاقی مان، بام ایران شهرستان سمیرم مستقر می کنیم . خواص عسل گون در نوع خود منحصر به فرد است. اطراف زنبورستان گون انواع گل و گیاه های دارویی وجود دارد .گیاهان و بوته هایی همانند آویشن ، کتیرا،گون گز، گون انگبین،یونجه ،گلین بورماغی ( اسم تورکی ) و .. که تصاویر و مستندات آن را می توانید در همین مطلب مشاهده کنید.

عسل طبیعی گون (توليد شده از شهد انواع گل هاي سرحدی به خصوص گون توسط زنبور عسل)

مشخصات گياه

گَوَن گياهي وحشي از تيره نخود است که در دشت هاي ايران بيش از دويست گونه از اين گياه وجود دارد.به فارسي اين نوع گز را «گزانگبين» و «خشک انگبين» مي‌گويند . گزانگبين بسيار شيرين است و در ترکيب آن در حدود 55 درصد ساکاروز و مقدار قابل ملاحظه‌اي نيز از ساير قندها نظير لوولوز (حدود 20 درصد) و دکستروز (حدود 20 درصد) وجود دارد.

گزها از نظر طبيعت طبق رأي حکماي طب سنتي گرم و خشک مي‌باشند. خوردن آنها در عين حال که مسهل است نيرودهنده نيز مي‌باشد و براي تقويت اعضاي تنفس و جهاز گوارش بسيار نافع است. نرم‌کننده سينه و صاف‌کننده صدا مي‌باشند و براي تنگي نفس و سرفه‌هاي گرم و سرد و در عين حال براي گرم‌ مزاجان و سرد مزاجان نافع است. گل هاي گون معمولاً به رنگ ارغواني، گاهي آبي يا سفيد و نزديک به انتهاي شاخه‌هاي گل دهنده قرار دارند و داراي شهد فراواني هستند.

منطقه رويش گياه

کوه هاي زاگرس مرکزي( سمیرم ،دنا ،کوهرنگ ، زرد کوه و ...)

خواص عسل گون

مقوي مغز و اعصاب

تقويت حافظه

انرژي زا و نشاط آور

تقويت کننده معده

ملين و بهبود يبوست

نرم کننده و بهبود خشونت سينه

مفيد براي گرفتگي صدا

بهبود درد و التهاب مثانه

بهبود درد کليه

بهبود کم خوني

بهبود درد و زخم چشم

رنگ عسل گون

رنگ عسل گون در اوایل برداشت زرد رنگ است.

زمان برداشت

اوایل مردادماه الی اواسط مردادماه 


بهترين طريقه مصرف عسل گون

مخلوط کردن دو تا سه قاشق عسل گون با آب ولرم و سپس اضافه کردن آب يک ليموي ترش تازه به آن. اين شربت از بهترين نوشيدني هاي طبيعي بوده و علاوه بر ضد سرطان بودن خاصيت ضد عفوني کننده نيز دارد و از تمام خواص عسل مصرف شده به علاوه ميزان بالاي ويتامين C موجود در آب ليموي طبيعي برخوردار است.

ميزان مصرف

بزرگسالان : روزانه 50-70 گرم

کودکان بالاي يکسال :روزانه 20-30 گرم  

افراد ديابتي : 30-50 گرم

در زمان خواب شبانه يا قبل از صبحانه افراد ديابتي بدون مشورت با پزشک خود مجاز به مصرف عسل نيستند و با توجه به درجه و نوع ديابت خود به مقدار محدود از عسل استفاده کنند.

ثبت سفارش

نام و نام خانوادگی :

تلفن همراه :

توضیحات :