مشاوره رایگان : 7085 139 -0917

عسل گلرنگ چیست؟

زنبورهای عسل برای مکیدن شهد گلرنگ و تبدیل آن به عسل گلرنگ  بر روی بوته های خوش رنگ و لعاب  گلرنگ هزارن بار می نشینند. عسل گلرنگ را از بوته هایی زیبا و خوشرنگی که توسط کشاورزان کشت میشود و شهد آن توسط زنبورعسل جمع آوری میشود برداشت می کنیم. عسل گلرنگ طعمی خاص و حدودا تند دارد که زیاد شیرین نیست . برای برداشت عسل گل رنگ تعدادی از کندوهایمان را در نزدیکی مزرعه هکتاری بزرگ گلرنگ مستقر میکنیم .خواص عسل گلرنگ در انتهای همین مطلب توضیح داده شده است .تصاویر زنبورداری گلرنگ و فعالیت زنبور عسل بر روی بوته گلرنگ نیز برای شما به صورت مستند تهیه شده است .و اما  گلرنگ يا کاجيره يا کاغاله که در بعضي از استانهاي جنوبي  مانند کرمان گل خشت ناميده ميشود اين گياه در بيشتر نقاط دنيا امروزه کشت ميشودگلرنگ گياهي است يکساله يا دو ساله ‏ داراي ساقه اي به ارتفاع 30 تا 60 وتا 150  سانتي متر ميرسد.

اين گياه برگهاي دندانه دار با دندانه هاي منتهي به خارهاي ظريف و نوک تيز دارد شکل ظاهري پهنک برگ آن که از طرفي عاري از تار و از طرف ديگر داراي شبکه اي از رگبرگهاي کاملاً برجسته در سطح تحتاني است ، بهترين وسيله تشخيص اين گياه مي باشد. از اختصاصات آن اينست که کاپيتولهائي منفرد و محصور در براکته هائي با ظاهر برگ مانند دارد. کناره براکته هاي مذکور نيز مانند برگ گياه داراي خارهاي ظريف و گاهي نيز در بعضي از فرم هاي پرورش يافته عاري از آن است گلهاي آن عموماً لوله اي و داراي رنگ زرد مايل به قرمز است ولي تدريجاً زرد نارنجي مي شود ميوه اش بصورت فندقه‏ سفيد رنگ و داراي دسته تار نازک در قسمت انتهايي است.

اين گياه از قديم مورد توجه بوده است  بقاياي اين گياه در مقبره پادشاهان مصري ديده شده است ،هند ،امريکا،مکزيک بزرگترين توليدکننده گلرنگ در جهان هستند.
از خصوصيات خوب اين گياه بخاطر دارا بودن ريشه عميق ميباشد که قادر است رطوبت را از اعماق دوتا سه متري خاک جذب کند واين گياه به کم ابي مقاوم هست و در طول دوره رشداز زمان ساقه دهي تا به گل نشستن کمبود اب باعث کاهش رشد وعملکرد ان  ميشود.
اين گياه منشاء غدايي خوبي براي زنبور زنبور عسل ميباشد
محل رويش :در اکثر نواحي کشور به صورت کشت پاييزه وبهاره
زمان گلدهي:به زمان کاشت بستگي دارد خرداد ،شهريور
ميزان شهد : خوب
ميزان گرده : خيلي خوب

دو نوع گلرنگ وجود دارد: يک نوع آن مونو اسيدهاي چرب غير اشباع ( اولئيک اسيد) زيادي دارد و نوع ديگر پلي اسيدهاي چرب غيراشباع( لينولئيک اسيد) بالايي دارد. معمولا نوع اول که کمتر از روغن زيتون اشباع شده است، استفاده مي شود. نوع دوم بيشتر براي نقاشي کاربرد دارد. گلرنگ حاوي مقادير بالاتر لينولئيک اسيد مي تواند پروتئين adiponectin را افزايش دهد. اين پروتئين مي تواند ميزان گلوکز و شکستن اسيدهاي چرب را تنظيم کند.

خواص درماني عسل  گلرنگ

کاهش دهنده کلسترول خون – ملين – خلط آور – تسکين دهنده سرفه – مدر – ضد التهاب – ترميم کننده زخم ها
خواص درماني دانه گلرنگ :
قاعده آور – کاهش دهنده کلسترول – کمک به درمان تصلب شرايين – ملين- کمک به رفع گرفتگي رگها
روغن دانه گلرنگ مناسبترين روغن براي کساني است که کلسترول بالا دارند که دچار گرفتگي عروق هستند.
امروزه در صنايع غذايي از گلهاي ان براي رنگ کردن غذاها بجاي زعفران استفاده ميشود وجه مين خاطر زعفران تقلبي لقب گرفته است.

ثبت سفارش

نام و نام خانوادگی :

تلفن همراه :

توضیحات :